ProAlt vládě: Kolik lidí bylo podrobeno nuceným pracím a jak je odškodníte?

5 komentářů

Deník Referendum, 28. 11. 2012

ProAlt zaslal dopis Petru Nečasovi. Táže se ho, kolik občanů bylo k dnešnímu dni podrobeno veřejné službě a jaké kroky vláda podnikne k jejich odškodnění. Iniciativa tak reaguje na rozhodnutí ÚS, který povinnou veřejnou službu zrušil.

Iniciativa ProAlt se ve středu obrátila na předsedu vlády Petra Nečase v souvislosti s úterním rozhodnutím Ústavního soudu ve věci povinné veřejné služby. Soudci ji totiž z vládního reformního balíčku vyškrtli. Svým nálezem tak potvrdili dlouhodobé stanovisko opozice, ombudsmana, ProAltu i mnoha dalších organizací, a to že vládou Petra Nečase zavedený institut veřejné služby podrobuje občany režimu nucených prací a porušuje jejich základní lidská práva.

Konkrétně podle nich porušuje například čl. 26 odst. 3 Listiny – právo na přiměřené hmotné zajištění občanů, kteří bez své viny nemohou získávat prostředky pro své životní potřeby prací. ProAlt se v této sovislosti premiéra táže, kolik občanů bylo k dnešnímu dni ministerstvem práce a sociálních věcí těmto nuceným pracím podrobeno.

Současně po Nečasovi iniciativa chce, aby veřejnosti sdělil, jaké kroky vláda podnikne k jejich odškodnění, jakož i k odškodnění těch, jejichž práva byla krácena, neboť se odmítli tomuto protiústavnímu režimu podrobit. V neposlední řadě se Nečase ptají, jaké další personální a politické kroky vyvodí ze skutečnosti, že jeho vláda systematicky a dlouhodobě porušuje mezinárodní úmluvy o lidských a občanských právech a upírá základní lidská práva významné části svých občanů.

Více zde.

Foto web ODS

Tags: 

Readers Comments (5)
 1. Irko Bača napsal:

  K příspěvku od jakéhosi „tuvoka“ bych měl jasné a stručné vyjádření. At si dotyčný zajde co nejdříve k psychiatrovi.

  • volani.webnode.cz napsal:

   Neurážejte ho. Propaganda je silná a strach z pravdy velký.
   Navíc co víte, třeba mu už antidepresiva nepomáhají – v současném světě se není čemu příliš divit.

 2. Tuvok napsal:

  Nucené práce? Nemyslím. Nikdo přece nikoho nenutí pracovat. Veřejně prospěšné práce může kdokoliv odmítnout. Kromě toho mají veřejně prospěšné práce mnoho pozitiv:
  1. Dotyčný se naučí pracovním návykům.
  2. Dotyčný nemůže pracovat jinde načerno.
  3. Děti dotyčného uvidí svého rodiče každý den odcházet do práce.
  4. Ve společnosti se vytváří zdravé povědomí, že peníze se dávají za práci, ne za to, že někdo dokáže obejít systém.

  V každém případě berou veřejně prospěšné práce vítr z plachet těm, kteří kritizují, že dnes lidé nemají práci. Nyní totiž může mít práci každý. Navíc práci veřejně prospěšnou.

 3. ABC napsal:

  Rád bych upozornil na článek 25 Úmluvy Mezinárodní organizace práce č. 29 o nucené nebo povinné práci, kterou ratifikovala ČR a kde je uvedeno následující:

  Článek 25
  Nezákonné vymáhání nucené nebo povinné práce bude podléhat trestu jako trestný
  čin a každý členský stát ratifikující tuto úmluvu bude povinen přesvědčit se, že tresty uložené
  zákonem jsou skutečně účinné a že jsou důsledně ukládány.