Proběhla první debata o médiích

5 komentářů

Ve středu 27. února uspořádala iniciativa ProAlt ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze debatu na téma “Veřejnoprávní media”.Ve velkém sále knihovny se sešlo na 70 lidí, kteří poslouchali příspěvky panelistů a následně se sami zapojili do debaty.

Záznam naleznete zde.

Tags: 

Readers Comments (5)
 1. Bc. Patrik Beshir napsal:

  „… ČT JAKO NEJSVOBODNĚJŠÍ MÉDIUM V ČR?

  Diskuse se ale vedla i o tom, jakou roli zastávají veřejnoprávní média, regulovaná částečně právě rozhodnutím rad, ve veřejném prostoru. Velmi kontroverzní výrok v této souvislosti pronesl místopředseda Rady ČT Jiří Závozda, který prohlásil, že Česká televize je v současnosti nejsvobodnějším médiem v ČR a narážel přitom na fakt, že i tak společensky uznávaná média, jako je týdeník Respekt, se některým tématům vyhýbají. Narážel přitom na fakt, že šéfredaktor týdeníku Eric Tabery před časem ve svém úvodníku napsal, že se Respekt nebude věnovat záležitostem spojeným s doly OKD a tedy se zájmy majitele vydavatelství Economia Zdeňka Bakaly, které Respekt vydává, přičemž podle etického kodexu Ekonomie mají být zájmy čtenářů vždy na prvním místě (Respekt později toto stanovisko přehodnotil a oficiálně ho odvolal, nicméně jeho ochota věnovat se souvisejícím tématům je nevýrazná, pozn. red.).

  Jako důkaz, že ČT je nejsvobodnějším médiem v ČR, uvedl Závozda pořad reportéři ČT, který by údajně na jakémkoliv jiném médiu „nepřežil ani hodinu“. Proti tomu bylo v diskusi namítnuto, že dle analýzy mediálního teoretika Milana Šmída je tento pořad investigativní jen zhruba ze 30 %. BRITSKÉ LISTY VZNESLY NÁMITKU V TOM SMYSLU, ŽE ČT BY MĚLA BÝT SVOBODNÝM MÉDIEM ZE SVÉ DEFINICE A ŽE SROVNÁVAT MÉDIUM VEŘEJNÉ SLUŽBY S MÉDII KOMERČNÍMI JE CHYBNÉ. Jako příklad pochybností, které o veřejné službě poskytované ČT panují, BYL UVEDEN ČERSTVÝ PŘÍKLAD TOHO, JAK ČT VYTVÁŘÍ INFORMACE, KDY K TÉMATU IRELEVANTNÍ REFERENT JE PŘIZVÁN JAKO EXPERT NA DANOU OBLAST (Tomáš Klvaňa komentuje události ve Fergusonu *[aktivní odkaz v článku; odkaz na článek v Britských listech viz zde níže]).

  ~ citováno ze článku „Místopředseda Rady ČT: ,Česká televize je nejsvobodnější médium v ČR’“ publikovaného v Britských listech dne 27. 11. 2014; více ZDE: http://www.blisty.cz/art/75634.html

 2. Bc. Patrik Beshir napsal:

  … a do třetice „všeho dobrého“, „O NEPROPOJENOSTI MÉDIÍ A POLITIKY“:

  NA VLASTNÍ OČI: Kdo ve skutečnosti organizoval Toflův gang?
  *(Reportáž ZDE: http://tn.nova.cz/zpravy/tv-archiv/na-vlastni-oci/na-vlastni-oci-kdo-ve-skutecnosti-organizoval-tofluv-gang.html .)

 3. Bc. Patrik Beshir napsal:

  … a z jiného „soudku“ téhož obsahu aneb IDEOLOGICKY „NEUTRÁLNÍ“ VSTUPY KOMENTÁTORŮ ČT:

  *Pátek, 8. 3. 2013, ČT 24, Inaugurace prezidenta ČR, 12:26 ~ 12:27, resp. ČÁST ZÁZNAMU 206:28 ~ 207:49: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-inaugurace-prezidenta-cr-8-3-2013/213411034000023/ .

  … tak nám pan Jakub Železný, moderátor ČT, IDEOLOGICKY ZHODNOTIL ÚSTAVU A K VELMI POZORUHODNÉMU TO ZÁVĚRU SE DOPRACOVAL. MOŽNÁ BY BYLO DOBRÉ PŘIDRŽET SE NESTRANNÉHO ZPRAVODAJSTVÍ A JEŠTĚ LEPŠÍ SI NEJDŘÍVE TEXT ÚSTAVY PEČLIVĚ PROČÍST. Vůbec se nedivím rozladěnosti části naší veřejnosti z tuzemské zpravodajské produkce.

  *P.S.: … pro úplnost, co skutečně praví (a O ČEM SE naopak NEZMIŇUJE) TEXT ÚSTAVY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 16. prosince 1992: http://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html .

 4. Bc. Patrik Beshir napsal:

  … jen jeden podružný výrok z rozsáhlé diskuse (1:22:26 ~ 1:23:26):

  „PŘEDPOKLÁDÁM, ŽE TO NEMAJÍ NĚJAK UKOTVENÉ, NĚJAK IDEOLOGICKY …“

  … že by kouzlo nechtěného? Tolik k cenzuře, autocenzuře, seznamům nepohodlných a jiným ~ v českém mediálním diskursu „neexistujícím“ ~ jevům.