Změna je možná! Demonstrace proti vládním reformám u příležitosti výročí 17. listopadu

30 komentářů

Plakát ke stažení zde.

Praha 3. 11. 2011
ProAlt – Iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ

Tisková zpráva

Změna je možná!

Demonstrace proti vládním reformám u příležitosti výročí 17. listopadu

Ve čtvrtek 17. listopadu uspořádá iniciativa ProAlt za podpory dalších organizací v pořadí již čtvrtou demonstraci proti vládním reformám. Začátek akce je v 15.00 hodin na Václavském náměstí v Praze.

Státní svátek – Den boje za svobodu a demokracii (17. listopad) – představuje pro českou společnost významný den. 17. listopad je připomínkou statečného odporu proti nacistické okupaci v roce 1939.  A 17. listopad před dvaadvaceti lety znamenal zavedení demokratických voleb a uzákonění mnoha lidských práv. 17. listopad je symbolem toho, že změna je možná.

Vývoj následujícího polistopadového období zároveň ukazuje, že boj za svobodu a demokracii nikdy nekončí a že lidé, kteří si odvyknou bránit svá práva, brzy spadnou zpět do nesvobody, chudoby a nespravedlivého zacházení. Právě dnes můžeme jasně vidět, že současný stav české společnosti zůstává nadějím 17. listopadu 1989 mnohé dlužen. Demokratická a sociálně spravedlivá společnost, švédský model sociálního státu, dobře připravená a spravedlivá restrukturace státního podnikového sektoru, otevření životních šancí pro každého, vysoká kvalita života včetně zdravého životního prostředí pro všechny – toto jsou jen některé z představ, které tehdy hýbaly společenským vývojem. Místo těchto cest se však země vydala na trasu divoké a kompletní privatizace, kde byla kapitalistická ekonomie jen minimálně kontrolována právním státem a občanskou společností. Rychle se vytvořila relativně úzká vrstva těch, kteří z tohoto systému žili a stále žijí na úkor veřejného zájmu.

Jednu z nejproblematičtějších vývojových tendencí představuje to, že stát byl postupně rozprodáván a že se veřejné rozpočty (např. veřejné zakázky) staly ideálním zdrojem soukromého zisku. Současná vládní koalice nerealizuje nic jiného než další prohlubování těchto tunelujících tendencí a „napadání“ těch veřejných systémů, které v 90. letech ještě stály mimo privatizaci: školství, zdravotnictví či důchodového systému.

Výročí 17. listopadu je příležitostí pro všechny občany jasně říci, že nesouhlasí s vládní politikou a že chtějí jinou společnost. Je to příležitost obnovit ducha sebevědomé a nezávislé politické aktivity za vlastní ideje a zájmy. Je to příležitost ukázat, že proti vládním reformám stojí drtivá většina obyvatel stejně jako v jiných zemích na světě. Je to příležitost říci „ne“ bankovnímu sektoru, ratingovým agenturám a politice, která se stala odvětvím podnikání. Říci „ne“ představě světa, kde vítězí jen bohatí a kde je zisk postaven nad lidský život.

Ve svých protestech a názorech nejsme osamoceni, protože odpor proti vládním reformám jde napříč společností. Proto naši demonstraci podpořily další občanské iniciativy a odbory, jejichž řečníci na demonstraci vystoupí.

Demonstraci podporují: Českomoravská konfederace odborových svazů (http://www.cmkos.cz), Alternativa zdola (www.alternativazdola.cz), Akční spolek nezaměstnaných (www.akcnispolek.estranky.cz), Nesehnutí (www.nesehnuti.cz) a Ekumenická akademie Praha (www.ekumakad.cz).

Na demonstraci mimo jiné vystoupí světoznámý filosof Slavoj Žižek.

Ve čtvrtek 17. listopadu 2011 se uskuteční letos již čtvrtá demonstrace, která je součástí pokračujícího a neustupujícího nesouhlasu s vládními reformami.

Mluvčí:
Ondřej Lánský, tel.: 721 228 702, ondrej.lansky@proalt.cz
Jiří Šteg, tel.: 721 299 739, jiri.steg@proalt.cz
Tereza Stöckelová, tel.:777 591 994; tereza.stockelova@proalt.cz
Pavel Čižinský, tel.: 776 882 774, pavel.cizinsky@proalt.cz

Plakát ke stažení v pdf zde.

Tags: 

Readers Comments (30)
 1. [...] / DEMONSTRACE PROTI VLÁDNÍM REFORMÁM, PROALT.CZ, [...]

 2. Patka napsal:

  NENARIKEJTE NA NESTESTI A OSUD; ALE NARIKEJTE ZE JSTE SE JIMI DOSUD ROZUMEJSI SE NESTALI – BASNIK KOLAR PRED VICE NEZ STO LETY
  Cesky narod si nezaslouzi nic jineho nez okovy a cizi nadvladu- jsme jen vychcani
  zlodeji-kradli jme Nemcum, pak rolnikum, pak emigrantum a ted nam zbyva jen si krast sami sobe

 3. karlik napsal:

  tak tohle může napadnout jen člověka bez mozku …

 4. TV napsal:

  Dobrý večer?
  Na Karla Kryla vzpomenu si a jednu z jeho píseňí “Hle jak se perou“ a ne jen na ni, ale i ostatní a nadčasovost, kterou do nich autor vetkl. Snad poučen historií a dějinami našeho národa dokázal odhadnout naši povahu a cikly stále se v našem státě opakující. Bylo-li jeho přáním či záměrem poučit nás o našich chybách a dát nám možnost se jim vyhnout, nepovedlo se. Ač nevím má-li možnost vidět co se dnes děje, musím se za nás stydět, slova jako úcta, pokora, pravda či svědomí jsou dnes diagnózou duševní poruchy a ne ctností. Nedělám si iluze o utopickém řešení této bezútěšné situace, ale nechceme-li zanechat budoucím generacím tuto zem v rukou developerů a nadnárodních korporací, které budou utvářet naše osudy i osudy našich dětí, musíme se “navzdory otcům a synům odhodlat k činům“. Snad není ještě pozdě, vždyť naděje prý umírá poslední a proto vzburcujte své okolí a otevřete oči všem kdo se do očí bojí pravdě pohlédnout a až jednou budete vyprávět svím vnukům či vnučkám o svém mládí nebudete se za sebe stydět. S pozdravem TV.

 5. Aneta napsal:

  Ano, já budu tentokrát chybět. Mám takovou chřipku, že sotva chodím a mluvím.Strašně mě to štve, protože nechci být ovce, co žere Nečasovi a spol ty kecy o nutnosti reformy, úspory, zatímco všude se vyhazují peníze oknem. Stačí si přečíst odměny, které si rozdávají. Je to hnus!!!

 6. Alžběta napsal:

  Petr Nešťák: Doufám, že to půjde bez Landy :-)

 7. Marnatilka napsal:

  Souhlasím – k čertu s touto vládou….je fuk kdo tam sedí – všici kradou a lžou.Jen pod sebe si hrabou a na nás používaj bič v podobě reforem.Sobě nevezmou nic ….vše je v našich rukách – neučiníme li správné kroky bude nám velmi špatně z toho dalšího blevajzu který nám tito darmožrouti uklohnili. Nám bude zle a oni budou mlaskat prasata! Z našich -vašich peněz……FUJ,HNUS TATO VLÁDA !!!- Ať vrátí co nakradla,do ruky lopatu ať ochutnají práci za minimálku a ať si zapklatí z toho nájem ,jídlo,školu a jiné aktivity- přesně tak jak musí mnozí v této republice…..kriminál na galejích to je to jediné co si zaslouží Nečas,Kalouek,páni z ČEZu,Dalík a mnoho jiných….

 8. IPl napsal:

  To je teprve začátek. Očistec se dostaví během příštích let. To začnou platit „reformy“ panské koalice i ty, které má ještě v plánu. Bohužel jim dalo hlas skoro 30% oprávněných voličů. Pokud i oni nepocítí důsledky své volby tak ten zadek nezvednou. To jsou ty ovce, které, jdouce na porážku radostně, bučí.

 9. Petr Kutina napsal:

  Těšim se určitě půjdum co bude následovat jsem tehdy dobře věděl, necinkal jsem.

 10. Milada napsal:

  Mám obavy, že už to nebude tak spontánní a jednoznačné, jako v r. 1989. Bohužel, asi bude muset být ještě mnohem hůř, Češi spíš nadávají doma u TV, ale vlastní angažovanost, to moc ne. Více energie mají Poláci, Maďaři…

 11. TV napsal:

  Dobrý den.
  V dnešní době úpadku morálních hodnot v lidské společnosti, kdy je znakem úspěchu bohatství, vliv a moc, dosažená jakýmikoliv prostředky. V té samé době, kdy je opět náš stát rozdělován na třídy sobě rovné a rovnější, kde s ústavou se zachází hůře nežli s toaletním papírem, o listině základních práv a svobod nemluvě. V době kdy se nás nejvyžší státní představitelé a ekonomové snaží přesvědčit, že tento úpadek, zejména ekonomický, je zaviněn leností a blahobytem nejnižších tříd, tedy nás, se rozsvěcí poslední světélko naděje. Tuto naději úpínám k 17.Listopadu a k prosazení “skutečně“ demokratickýck práv nás všech, ať už poklidnou či jinou cestou. Vyzývám vás tímto, prostřednictvím práv zaručených nám Ústavou a Listinou základních práv a svobod. Jelikož nynější představitelé politických stran neusilují o demokracii v žádné podobě, ale pouze o uchvácení moci a většího bohatství ve svůj prospěch a pranic jim nezáleží na rozvoji či prosperitě našeho národa. Udělejte vše co je ve vašich silách ať tuto naději nepromrháme.

 12. Jirka napsal:

  Přeji hodně štěstí a věřím, že lidé přijdou, pokud ale nebudou plná náměstí, vláda se jen otřepe a stejně se nic nezmění!!!

 13. Tomáš napsal:

  Studenti už taky chtějí svrhnout vládu a stávkovat. Viz link.

 14. Vojta napsal:

  17.11. je svátek

 15. majkl napsal:

  Musite si poridit limuziny jako my kapitaliste, abyste se tam dostali vcas.

 16. stenly napsal:

  Doporučuji také oslovit nově zaregistrované občanské hnutí „ANO 2011″,které má shodný program proti stávající neschopné a všehoschopné vládě

  • Lenka1984 napsal:

   Souhlas :-)

  • Jirka napsal:

   To je přímo nevyhnutelné. Teď je nutné spojit všechny proudy do jednoho mocného, který ve volbách 2014 vymete vládnoucí zlodějskou garnituru. Pak je možné se opět rozdělit na více levicově či pravicově orientované proudy. Ale to až ve volbách 2018.

   • P.Č. napsal:

    To známe, první změny budou za rok, druhé za 3 a možná se k něčemu dokopeme za 10 let, ale to už budeme moc staří na to aby jsme něco dělali a ty nahoře budou mít dost peněz aby nás buď umlčeli, nebo to zabalili do klidného důchodu třeba do Karibiku. Jsem narozen 17.11. 1989 a myslím si, že tady pomůže pouze defenestrace. Vzhledem k provalující se korupci ( která už tady stovky, ne li tisíce let existuje. Přeci ruka ruku myje ) a masové medializaci, řešení věcí zbytečných či neřešitelných, vedení žabomyších válek mezi politiky o místo u koryta naplněného našimi penězi vede pouze jedním směrem… Ať už tento směr nazvete jakkoliv, výsledek bude stejný. Zaplatíme my obyčejní smrtelníci, kteří nemají na účtech milióny. My budeme odpad a oni výkvět naší společnosti. TAKHLE TO ALE NECHCEME!! CHCEME V KLIDU V NOCI CHODIT PO ULICÍCH, BEZ STRACHU O ŽIVOT! CHCEME PRÁCI ABY JSME SE MOHLI POSTARAT O SVÉ RODINY! NECHCI, ABY MÉ DÍTĚ V DEN KDY PŘÍJDE NA SVĚT, POPRVÉ SE NADECHNE, DLUŽILO TĚM PARCHANTŮM NAHOŘE VÍC PENĚZ NEŽ MÁ ŽENA VYDĚLÁ ZA ROK!!!! HOWG.

    • Alena napsal:

     Děkuji za Váš názor.Plně souhlasím.Vědomě tady chtějí zavádět nový otrokářský režim.Oni oligarchové a milióny otroků.
     Postavme nové věznice. Lidé budou mít práci a rozkradači budou mít za dvacet let zbídačování republiky a obyvatel zaručené doživotí.

     • Jirka napsal:

      Ale tak to přece je správně, oni chtějí, abychom za co nejméně peněz udělali co nejvíce práce a my chceme za co nejméně práce co nejvíce peněz. Jenomže pokud budeme pouze chodit do práce a z práce a držet „ústa“, tak bude po jejich. To je taková životní hra. Francouzi ji pochopili už dávno. My Češi se zatím pořád necháváme stříhat jako ovce, protože jsme byli desítky let vychováváni držet „ústa“ a oni toho jen zneužívají.

     • Alena napsal:

      Vzkaz Jirkovi níže. Nejsem ovce a dělám co můžu, aby lidé kolem mě ovcemi také nebyly.Držme si palce !!!!

    • laďa napsal:

     Občanů se tato modro-oranžovo-černá banda zlodějů nebojí.S praporem boje za demokracii a proti komoušům vytáhla po roce 1989 do boje za vytvoření společnosti rovných příležitostí,zákonů na principu co není zakázáno je dovoleno,pravdu a lásku zaměnila ve stranických sekretariátech za honbu po penězích a moci.Po dvaceti letech máme výsledek.Tato banda zplodila systém zasažený rakovinou zlodějiny s metastázemi do všech úrovní orgánů státu.
     A má moc.Zdá se,že je nezničitelná.
     Lide český,hlavu vzhůru.Jěště máš v záloze jeden klenot.Vypusť na tu hydru studenty.Je načase přerušit vyuku,na dveře učeben plakáty STÁVKA,na náměstích měst a městeček vytvořit hlídky občanské neposlušnosti.Až vaši rodiče zjistí,že nejste doma,budou vás hledat.Nakonec zůstanou s vámi.A pak do autobusů a vlaků,na Letnou a na Hrad.A následně podpořit 5-dení generální stávku.Následě nové volby,bez známých privatizérů moci,bez zlodějských modrooranžových strak.Nové kvalitní zákony .Pak se tato země znovu zhluboka nadechne.

 17. Pavel Šimeček napsal:

  pro mimopražské není ten den a už vůbec ne ten čas vyhovující….takhle tam zase moc lidí nebude :-)

  • vladimír šmídl napsal:

   To mi už taky vrtalo hlavou , když jsem v květnu musel ujet celkem 35 kilometrů na kole,abych se dostal na sobotní vlak do Hranic na Moravě a potom zpátky.Ale nepršelo.Ve všední den budou mít potíže zaměstnanci.Prostě demonstrovat je nepohodlné.Buďme rádi, že ministerstvo nenařídilo pozastavení dopravy v den konání demonstrace.

  • Manuela napsal:

   17. je státní svátek :)

  • Alena napsal:

   Je státní svátek. Tak snad lidé příjdou.

 18. Petr Nešťák napsal:

  Bezva, tedy…HRRRRR NA NĚ !!!