Změna je možná, změna je nutná! Série demonstrací proti vládním reformám u příležitosti výročí 17. listopadu

24 komentářů

ProAlt – Iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ

Tisková zpráva

Změna je možná, změna je nutná!

Série demonstrací proti vládním reformám u příležitosti výročí 17. listopadu

Ve čtvrtek 17. listopadu se v řadě měst České republiky chystají demonstrace u příležitosti státního státku „Dne boje za svobodu a demokracii“.

„Tento den není jen připomínkou odporu proti nacistické okupaci v roce 1939 a událostí v roce 1989, které vyústily ve změnu politického režimu směrem k demokracii,“ uvádí Tereza Stöckelová, mluvčí ProAltu. „V kontextu současné globální ekonomické, politické a sociální krize je tento den především symbolem toho, že změna je možná. Polistopadový vývoj v České republice zároveň ukazuje, že změna není nikdy definitivní a hodnoty, ke kterým se občané naší země přihlásili v roce 1989 – svoboda, demokracie, otevřené příležitosti pro všechny nebo zdravé životní prostředí –, nejsou samozřejmostí. Musíme je nadále obhajovat a hledat jejich podobu v nové situaci. Změna je nejen možná, ale je ve světle dnešního vývoje i nutná.“

V Praze na Václavském náměstí pořádá iniciativa ProAlt pořádá za podpory dalších organizací v pořadí již čtvrtou demonstraci proti vládním reformám. Začátek akce je v 15 hodin u sochy sv. Václava. Tuto demonstraci podporují: Českomoravská konfederace odborových svazů (www.cmkos.cz), Nezávislý odborový svaz Policie ČR (www.nosp.cz), Akční spolek nezaměstnaných (www.akcnispolek.estranky.cz), Nesehnutí (www.nesehnuti.cz) a Ekumenická akademie Praha (www.ekumakad.cz) a kromě jiných řečníků na ní vystoupí i světoznámý filosof Slavoj Žižek.

Akce proběhnou i v dalších městech v České republice.

Ve středu 16. listopadu od 16 hodin před DK Metropol v Českých Budějovicích pořádá ProAlt společně s Regionální radou odborových svazů Jihočeského kraje neformální setkání občanů, kteří jsou nespokojeni se současnou situací v České republice.

V Olomouci u orloje na Horním náměstí pořádá ProAlt 17. listopadu od 14 hodin spolu s iniciativou Occupy Olomouc a místní skupinou Československé anarchistické federace demonstraci pod názvem „17. listopadu 1989 dějiny neskončily!“. Na programu je divadlo o školném, projevy a následný pochod městem.

V Ostravě na Jiráskově náměstí pořádá ProAlt 17. listopadu od 15 hodin demonstraci proti vládním reformám ve spolupráci s odbory Dopravního podniku Ostrava (základní organizace odborového svazu DOSIA  při DPO a.s.), odbory zdravotnictví a sociální péče v Moravskoslezském kraji (OSZSP) a ZO OS KOVO Válcovny ArcelorMittal. Demonstrace bude pojata jako Hyde Park – na této demonstraci bude mít každý možnost vyjádřit se k vládním reformám.

V Brně na Malinovského náměstí bude 17. listopadu v 16 hodin vystaveno vysvědčení vládě. Akci spolu s ProAltem pořádají Českomoravská konfederace odborových svazů, Akční spolek nezaměstnaných, Alternativa zdola a Masarykova demokratická akademie.

17. listopadu řekneme společné NE současné vládě. Řekneme NE zvůli finančního sektoru, NE diktátu ratingových agentur a NE politice, která se stala podnikáním. Chceme obnovit ducha sebevědomé a nezávislé občanské aktivity, která hájí ideje, hodnoty a vlastní zájmy.

Mluvčí:

Pavel Čižinský, tel.: 776 882 774, pavel.cizinsky@proalt.cz

Ondřej Lánský, tel.: 605 983 616, ondrej.lansky@proalt.cz

Tereza Stöckelová, tel.: 777 591 994; tereza.stockelova@proalt.cz

Jiří Šteg, tel.: 721 299 739, jiri.steg@proalt.cz

Tags: 

Readers Comments (24)
 1. Běloch napsal:

  17.listopad se v Brně moc nepovedl. Už jsem to sem jednou napsal. Ikdyž v příspěvku nebylo nic vulgárního, neprošel cenzurou redakce, protože jsem popsal průběh a úroveň akce. Jestli se jednou další generace dozví, co bylo hybnou silou v pozadí OF v roce 1989, asi budou kroutit hlavami, jak byli jejich předkové najivní. Proto považuji taková hnutí za bezzubá. Chápu, že chceme projevit nespokojenost, ale zatím asi nedozrál čas, protože pořád máme co jíst. Tomu odpovídá počet demonstrujících brňáků.

  • Běloch napsal:

   Omlouvám se redakci, svúj necenzurovaný příspěvek jsem našel. Špatně jsem hledal. Snad nebude trvat dalších dvacet let, než se český občan rozhoupe tuhle politickou privatizační pseudodemokratickou reprezentaci kopnout do pozadí!!!

 2. reader napsal:

  kkukliku, víte koho mně připomínáte svou dikcí a fanatismem?
  Zaryté staré bolševiky, kteří nám v roce 1989 coby studentům s letáky nadávali sprostými výrazy a máchali při tom holí.
  Došly jim tenkrát argumenty stejně jako dnes vám.

  • kkuklik napsal:

   Podle toho, s kým se družíte a čí názory sdílíte, jste v roce 1989 studoval maximálně VUML ve Vokovicích.

   • Alena napsal:

    kkukliku, škoda s Vámi ztrácet čas….
    Měl byste se uplatnit na jiných webových stránkách se svými nicotnými komentáři.

 3. kkuklik napsal:

  Na čí schválení čeká komentář? Snad ne na Vašeho soudruha Fojtíka z ČUTI (Český úřad pro tisk a informace, ale před r.1989)?

 4. kkuklik napsal:

  … Každý druhý bolševik, každý třetí StBák, to je Vaše hnutí. Táhněte za svým vzorem a kamarádem, Velkým vůdcem, do Severní Koreje. Vezměte s sebou své „spolubojovníky“ Sobotku, Zaorálka a Dráta, celou komunistickou pakáž a tady nekalte vodu!

 5. Karla napsal:

  Do Prahy jedu! Už mám těch zlodějů,lhářů a podvodníků nahoře dost!!

 6. marikiii napsal:

  Chybí tady chuť někam vyrazit. Mladí raději zalezou někam do baru,staří jen frflají,ale hnout se a jít to papalášům osladit to ne.

 7. rohan napsal:

  Je to s tím ProAltem jen akce anarchistických pak – neschopných hledat kompromis a neschopných pochopit, že demokraticky zvolená většina má právo realizovat svůj program. A pokud ho bude realizovat špatně a zatím to až tak špatné není, jen ušlápnuté husy kejhalky hlasitě hejkají, že si lidi za 4 roky opět mohou volit toho, koho chtějí…

  • Vladimirt napsal:

   Nesouhlasím s tím, že koalice byla zvolená občany většinově. Za prvé, volby vyhrála ČSSD, po volbách „nadstranický prezident“ nedal vítězné politické straně ani jednu možnost na sestavení vlády. Podvodem na voličích byla také „levicově“ se tvářící strana Všci veřejné, jak se později ukázalo byl to podvod na voličích. Takže shrnuto, koalice vznikla „podvodem“. Za další, všechny agentury zabyvající se průzkumem veřejného mínění trvale ukazují, že vládní slepenec má podporu cca 13% občanů a zbytek je zásadně proti. Vláda na to neslyší, nereaguje. Volič tady není od toho aby jednou za 4 roky vhodil volební lístek do urny a pak už neměl ŽÁDNÉ PRÁVO něco měnit, pokud ZVOLENÍ zástupci dělají pravý opak toho co očekával.

  • Alena napsal:

   Abyste mezi ty ne ušlápnuté husy kejhalky, ale zašlapavané lidské bytosti do země nepatřil brzy také!
   To přeji nejen Vám, ale i ostatním, kteří ještě neotevřeli oči.A to jen z obyčejné mezilidské solidarity, která v naší společnosti úplně chybí a není to vinou minulého režimu, jak se nás snaží masmédia přesvědčit.
   Stýská se mi hlavně po časech, kdy se soused mohl na jiného souseda spolehnout, na přátelství mezi lidmi, schopnost si pomoci a ne na závist a nenávist, která je dnes mezi různými skupinami ve všech sférách života rozdmýchávána.
   Jestli si někdo představuje demokracii tak, že 1x za čtyři roky dá hlas politickým lhářům a pak bude držet pusu a krok, tak nám pomáhej Bůh.

   • fougas napsal:

    Aleno, mate pravdu. Ovsem v Brne jsem byl a bylo to smutné, dojemne a snad i smesne. Par set lidi (max.300?), par odborovych recniku, nezajem lidi – ovsem nedivme se, i kdyby nas tam bylo 20 tis., byli bychom ignorovani. V Praze citovali jednu ucastnici: „vrchnosti, nadavejte nam, nesouhlaste s nami, ALE NEDĚLEJTE, ŽE NEJSME!“

    • Alena napsal:

     Zdravím a vim, že 300 je málo, ale kolik bylo před rokem ? kolika lidem to přítomní řeknou ? Někteří potřebují jen ukázat cestu do ulic, že tam nebudou sami……. Takže i malý úspěch je dobrý. Věřím, že se lidi rozhýbou, ale sama se velmi, velmi bojím, aby pak revoluce nesežrala své děti. Vždyť u Listopadu 89 byl úplně někdo jiný,a jiní je pak zneužili ke svým rozkradačským cílům.A byl to snad V. Klaus, který by davům na náměstích říkal tato slova -cituji z Parlamentních listů „Náš úkol nebyl zajistit každému štěstí a bohatství, ale změnit politický, ekonomický a sociální systém z komunismu v něco úplně jiného a to se stoprocentně podařilo,“ uvedl jeden z klíčových hybatelů postkomunistické české historie.?
     Demagogie je katastrofa a když ji propagují ti co mají moc společně s masmédii, tak je postavení těch nevlivných velmi těžké.
     Věřím, žen příště příjdete zase,právě pro Vaše citované heslo.Přeji hlavně zdraví a svěžího ducha a víru….

 8. Vaza napsal:

  16.11.2011
  Připojujeme se k peotestu! Nejvíce nám vadí robujelá korupce, která bohaté ještě obohacuje a naopak ostatní ještě ochuzuje!

 9. Patka napsal:

  v Plzni se to nehne -tam je centrum mafie po Praze a odtud pochazi tez Pospisil

 10. Patka napsal:

  ORGANISATORI DEMONSTRACE NEPOCITEJTE S VELKOU UCASTI PRAZANU – TI SE MAJI DOBRE-
  PRIPRAVTE PROTO AUTOBUSY Z OKOLNICH MEST ABY DO PRAHY PRIJELY
  nEZAPOMENTE ZE SE NEJEDNA JEN O REFORMY ALE O TO; ABY KONECNE ZMIZELI VSICHNI CO JSOU U KORYTA JIZ PRES PATNACT LET – NAKRADLI SI DOST A MELI TY MILIONY A VILY A ZAHR:KONTA A ZAHR:INVESTICE VRATIT A TO SE TYKA IKLAUSE A VSECH KOLEM NEHO V ROCE 1989

 11. zdeněk napsal:

  V Plzni pořádají mladí lidé o den dříve (16.11.) alegorický hudební a protestní průvod k výročí Sametové revoluce.
  Z prohlášení organizátorů: „Po 22 letech si připomínáme sametovou revoluci. Po 22 letech jsme již mnozí probuzeni ze sna a zjišťujeme, že samet se prošoupal a pod ním na nás civí studená dlažba. Zjišťujeme, že ač jsme chtěli dialog, nikdo nás dnes neposlouchá. Zjišťujeme, že politici, kteří měli reprezentovat náš hlas, zastupují pouze bohaté. Zjišťujeme, že trh se stal jediným bodem koncentrujícím v sobě hodnoty, cíle a smysl celé společnosti. Naše štěstí se vypočítává skrze ekonomické grafy a trh je kouzelná mantra v ústech politiků a šéfů. Vše mu musí být nemilosrdně podřízeno a obětováno. I demokracie bude nakonec obětována trhu jako nedostatečně efektivní nástroj prosazování jeho vůle. Proto musí být veřejný sektor nemilosrdně zprivatizován. Proto po reformách bude moderní a kvalitní lékařská péče pouze pro bohaté, do důchodu budeme odcházet v extrémním věku, budeme platit školné a práci shánět přes pracovní agentury. Budou nás vyhazovat z práce v okamžiku, kdy nebudeme dostatečně kapitálově zajímaví. Bez práce nás štvou jako příživníky a nabízejí jen neplnohodnotnou práci. Po 22 letech zjišťujeme, že bychom měli opět zvonit klíči.“
  Akce proběhne od 16:00 na Chodském Náměstí v Plzni. Poté následuje kulturní program. Zahraje pojízdný soundsystem ALA crew a vystoupí prokletý básník Míra Sosoi. Přidat a aktivně zapojit se může každý, komu je myšlenka akce blízká.

  • zdeněk napsal:

   Tak kvůli obstrukcím úřadů plzeňský pochod nakonec nebude. Ale určitě, kdo chce, může přijít na místo srazu, diskutovat s ostatními a třeba se s někým dalším domluvit na dalších akcích proti asociálním reformám současné vlády.

   • Novak napsal:

    Ja osobne bych vsem doporucil se klidne na miste toho pochodu sejit a vyrazit, uvidi se, jestli ta vladdni sebranka bude mit odvahu vpredvecer 17. listopadu proti lidem zakrocit. Kdyz to udela, mohlo by se to pak totiz provalit stejne, jako pred 22 lety a konecne by tahli do (_._)

    • Novak napsal:

     Bohuzel jsem momentalne v zahranici, takze se nemohu zucastnit, ale hned bych sel cinkat, ale velkym francouzakem, Necasova hlava by se docela hodila.

 12. PeRy napsal:

  Fandím všem, kteří mají sílu projevovat veřejně nespokojenost se současným politicko-společenským děním a se způsoby, jakými je chtějí současní vládní politici řešit. Do Brna pojedu

 13. luba napsal:

  To nejste sami. My bychom šli taky a hned. Jen kdyby se to v Plzni už konečně hnulo.

 14. majka napsal:

  A náhodou Plzeň tam není,to musíme jet až do Prahy? Rády bychom se také zůčastnili,máme toho také dost.