Petice proti přijetí vládního zákona o vyrovnání státu s církvemi

5 komentářů

PETICE

dle zákona č.85/1990 Sb. o právu petičním vycházejícím z čl.18 Listiny základních práv a svobod

PROTI PŘIJETÍ VLÁDNÍHO ZÁKONA O VYROVNÁNÍ STÁTU S CÍRKVEMI

Předmětem majetkového převodu není žádný konkrétní seznam objektů či pozemků a proto není jasné, co všechno vláda církvím hodlá darovat. Hrozí také narušení územní celistvosti ČR. Je nepřijatelné, aby vláda, která bude mít trvání pouhé čtyři roky a vznikla na základě velmi zvláštního mandátu z posledních spíše marketingově pojatých voleb, rozhodovala o budoucím uspořádání poměrů ve společnosti, které potrvá minimálně desítky let. Přitom je zde riziko, že zde pod rouškou údajné nápravy křivd, vzniklých za vlády komunistů, dojde nenápadně k neodůvodněné majetkové restauraci až ke stavu, jaký zde panoval v 17. století, současně k prolomení restituční hranice k datu 25. 2. 1948. Souhlasíme proto s nedávným veřejným vystoupením spisovatelky Lenky Procházkové proti těmto vysoce naddimenzovaným restitucím a obáváme se, že činnost vlády v této oblasti může velmi snadno překročit hranice trestné činnosti či ústavnosti. Ještě více se však obáváme, že tento pravděpodobný tunel  způsobí další těžké zadlužení naší země a našich potomků. Toto riziko by podle našeho názoru nemělo nechat nikoho lhostejným.

Návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi obsahuje novelizaci zákona o dani z příjmu, která církve osvobodí od nutnosti platit daň v případě, že státem navrácený majetek prodají.

Složení petičního výboru:

Libuše Staňková, Londýnská 47, Praha 2 – Alternativa zdola

Jiří Lomoz, Pivovarnická 11, Praha 8 – Iniciativa Ne základnám

Eva Novotná, Tupolevova 479, Praha 18, Letňany – Forum Alternativ

Zmocněnec petičního výboru pro styk s poslaneckou sněmovnou:  Eva Novotná

Petiční arch ke stažení zde.

Tags: 

Readers Comments (5)
 1. kyptova Dagmar napsal:

  Jsem proti restitucím, mě také nikdo neuhradí ušlý příjem za to, že jsem žila v režimu, který mi neumožnil se rozvíjet a vydělávat peníze.

  • rudach napsal:

   Ty slípko,v čem ti režim bránil.Studovat jsi mohla zadarmo,práci jsi měla.Asi jsi byla,nebo jsi blbá,že jsi se nemohla odborně rozvíjet.

 2. Štefan Vaňo napsal:

  Je zřejmé, že církvi v čele s katolickou, jde především o dobro několika vyvolených hodnostářů. Aby si ti pak měli ještě větší břicha, jako mají teď. Ať je mají, ale ne na úkor toho, že se vezmou příplatky na opatrování nemocných dětí a lidí, že se vezmou od mladých rodin a od starobních důchodců, že se sníží sociální dávky a podpory nezaměstnaným. Je to bezohledná a bezcitná skupina politických nenapapanců a lidí, kteřím jeden prsten nestačí a chtějí na další zlato získat i ze zubních protéz vyhladovělého obyvatelstva tohoto státu. Nemám nic proti vírám, ale jednoznačně protestuji proti nenažranosti církevních hodnostářů. Kde byly církve, když se ubíralo bezmocným, kteří nemají už sílu bojovat proti bezpráví? Proč také neprotestovaly, kdy důchodcům snížili i ty už i tak nízké důchody? Celý národ je cirkvím v análu … Ať nejdříve vybojují důstojné životní podmínky pro celé obyvatelstvo tohoto státu a pak ať se přihlásí …

 3. Gabrielle Hejtmánková napsal:

  Vatikánská banka je v současné době v mínusu. Je více než evidentní, že tyto megaobří restituce, které se budou neúměrně ještě dále nafukovat o inflaci, se skvěle properou právě v této světoznámé pračce na špinavé peníze pro zmírnění svého defictního hospodaření. Českou a moravskou katolickou církev a další křesťanské církve čeká tak leda „pár šušňů“, které jim vatikánská banka „milostivě“ ukápne právě z těchto restitucí.
  Na konci celé monstrakce ovšem zcela zaručeně zůstane megatunel megazadlužené ČR, a nám všem dohromady oči pro pláč. A to říkám jako křesťanka, pokřtěná už od peřinky „jedinou neomylnou“ a „svatou“ matičkou církví katolickou. Tyto obludné restituce nemohu podporovat. A už vůbec ne jako křesťanka…

  • Hrouz Libor napsal:

   Dobrý den. Jsem také pokřtěn a tímto tunelem se mi církev zhnusila úplně. Jak může někdo kázat vodu a pít víno. Jsme hloupí národ. Oře a vláčí s námi každý komu se to hodí. Zajímalo by mne jak velký majetek má církev jinde v Evropě.