ProAlt Ostrava představil aktivisty Occupy Oakland

One Comment

Ve čtvrtek 3. ledna 2013 se v ostravském klubu Plan B sešlo asi 25 lidí, aby diskutovali s Danielem, členem oaklandské buňky Occupy z USA. Spolu s Danielou, členkou ostravského ProAtu, která na tamní univerzitě učí a připravuje se tam na doktorát, také exkluzivně představili nový dokumentární snímek Occupy the Bay, který radikální aktivity v Oaklandu mapuje.

Oba aktivisté uvedli nejprve celou problematiku do kontextu.

Zdůraznili, že v etnicky heterogenním Oaklandu jsou časté rasově motivované policejní útoky na chudé spoluobčany, které obvykle zůstávají nepotrestány, a právě členové Occupy Oakland se zapojili do koalice sestávající z místních aktivistů, která má za cíl tyto policisty hnát k zodpovědnosti. Snímek pokračoval záběry přímých akcí, potyček s policií i rozhovory s místními aktivisty, kteří vysvětlovali své pohnutky, cíle i strategie. Daniela také zmínila, že jednou z důležitých aktivit aktivistů Occupy je bránit chudé lidi proti exekucím a nucenému vystěhovávání – a to tak, že se u jejich bytů střídají nonstop hlídky.

Tehdy si nejeden divák uvědomil, jak citelné rezervy české aktivistické prostředí ještě má.

Nevýhodou snímku a tedy i celé akce bylo, že snímek neměl české titulky a řada diváků a divaček tudíž příliš nerozuměla a ztrácela poté pozornost. I proto se organizátoři půldruhé hodiny trvající film rozhodli zredukovat ve prospěch méně formální debaty. Snaha aktivistů Occupy o zpětnou vazbu k filmu ze strany diváků tedy v tomto případě nebyla naplněna.

Na akci bylo také možno neoficiálně podpořit ul. Přednádraží v Ostravě, jejíž obyvatelé na akci rovněž dorazili. Aktivisté Occupy Oakland na Přednádraží nově vybrali 1 700 Kč, což je velmi pozitivní i vzhledem k tomu, že dům č. 8, který stále obývá několik rodin, se díky opravám svépomocí tamních obyvatel zřejmě podaří zachránit.

Na akci bylo rovněž možno zakoupit si tiskoviny či trička z distribuce Československé anarchistické federace.

Tags: 

Readers Comments (1)
  1. Eva napsal:

    Pochybuji,že těmto lidem jde o nějaké pozitivní řešení,čehokoliv.
    Eva