Tereza Stöckelová. Projev na demonstraci 21.5.2011

46 komentářů

Hezké odpoledne,

sešli jsme se tu dnes, abychom řekli NE současné vládě a jejím reformám. Vláda přiznává, že je zkorumpovaná, ale říká: nechte nás dokončit ty skvělé reformy. Navrhované reformy penzí, zdravotnictví, vědy či vysokého školství, stejně jako úpravy daňových zákonů jsou přitom nejhorší formou korupce. Mají uzákonit rozkrádání veřejných zdrojů a zbídačování společnosti. Říkáme jim NE.

Sešli jsme se tu ale také proto, abychom řekli ANO. Abychom řekli něco pozitivního. Abychom ukázali, že společnost existuje, nedá se jednoduše zblbnout a nedá se smést. Nejsme bezmocní. Moc není věc, kterou někdo ve společnosti má, a druhý ji nemá. Moc je vždy vztah mezi vládnoucími a ovládanými a předpokládá aktivní účast ovládaných na tomto vztahu.

Vystupme z tohoto vztahu. Vypovězme těm, kteří jsou dnes u vlády, poslušnost. Přestaňme hrát podle pravidel, která nás poškozují. Jako jednotlivci to nedokážeme, společně ano. Budeme-li se vzájemně podporovat, budeme silnější.

Máme se kde inspirovat a máme se k čemu připojit. Současná česká vláda je obzvláště hloupá, brutální a protispolečenská. Podobné vlády a podobné politiky se však objevují i v jiných zemích. A všude v Evropě, stejně jako ve Spojených státech i jinde po světě se proti těmto vládám a politikám rozvíjí odpor. Například celý tento týden protestují proti politice škrtů a reforem desítky tisíc lidí na náměstích po celém Španělsku. Na začátku června bude Evropský parlament hlasovat o balíku úsporných opatření, která se v hlavních rysech podobají tomu, co připravuje současná česká vláda. Šetření na většině, škrcení veřejných financí, volné pole působnosti pro finanční kapitál. Evropská občanská společnost říká ale tomuto návrhu NE. Organizuje petici, ke které se můžete připojit i vy, třeba prostřednictvím internetových stránek ProAltu.

Nejsme v našem srabu sami, a nejsme sami ani v odhodlání se mu postavit.

Poslouchala jsem před několika dny rozhovor s Jawadem Nabulsim, jednou z klíčových postav egyptské revoluce, který přišel při protestech o oko. Vystřelili mu ho. Ničeho nelituji, říkal, pracoval jsem mnoho let s lidmi, kteří měli příjem patnáct dolarů měsíčně, byli bez přístupu k tekoucí vodě a elektřině. Věděl jsem, že chci udělat všechno pro to, aby režim, který takto zbídačuje své občany, skončil.

Většina z nás na tom není zdaleka tak špatně jako tito Egypťané. Ručička vládního kompasu ale ukazuje jasným směrem. Rozdíly mezi lidmi se mají prudce zvyšovat. Týkají se nejen příjmů, zdravotní péče nebo šancí na vzdělání, ale také kvality životního prostředí. Zatímco úzká elita má žít v daňových a jiných rájích, životní možnosti drtivé většiny ostatních upadají. Na to, abychom tento trend zastavili, nemusíme dnes riskovat své oko, natož životy. Čím dále ale reformy zajdou, tím obtížnější a bolestnější bude směr vývoje otočit. Učiňme tak dnes. Není nač čekat. Otevřeme oči dřív, než nám je někdo zkusí vystřelit.

Co tedy dělat?

Červen bude pro osud této vlády a jejích záměrů klíčový. Musíme proto být tam, kde se rozhoduje. V parlamentu, ve vládě, na ministerstvech. Pokud nás nepustí dovnitř, musíme narušovat atmosféru jednání z ulice. Nebojme se aktivně zapojit do protestů organizovaných odbory včetně generální stávky. Tváří v tvář brutálnímu postupu vlády při prosazování škodlivých zákonů jsou takové formy protestu zcela oprávněné.

Vláda si přeje naši rezignaci. Ukažme odhodlání.

Vláda si přeje tupé občany, které lze opít rohlíkem politického marketingu. Ukažme, že dovedeme kriticky myslet a porozumět vlastní situaci.

Vláda si přeje společnost rozloženou do soupeřících jednotlivců a skupinek. Ukažme schopnost se propojit a být solidární.

Přeji nám všem hodně energie a odvahy klást společně odpor a vzájemně se podporovat. Má to smysl.

Věřím, že společnost se škrtnout nedá.

Tags:  , , ,

Readers Comments (46)
 1. Mirek napsal:

  Jako občan chci jen podotknout že jsem proti podněcování nenávisti proaltem a pokládám tuto skupinu za odnož KSČ. Současné problémy jsou způsobeny zmrzačením tržní ekonomiky a žitím na dluh. Zroje nejsou a pokud si někdo myslí, že může žít z práce jiných velice se mýlí. Proalt má za cíl zničení demokracie a nastolení vlády spasitelů – dříve komunistů. Taková vláda nemůže skončit jinak než totalitou. Pokud si někdo myslí, že vymyslí lepší systém, než je demokracie, je idiot.

  • Mirek Bobek napsal:

   Vážený Mirku, dovolte mi ocitovat myšlenku vědce na poli fyziky: …“Existuje myšlení, které zakazuje myšlení. Je to jediné myšlení, které by se mělo zakázat“…
   Zdá se mi, že i Vy byste rád zakázal myšlení,které není v souladu s Vašim myšlením. A takové myšlení byste si měl ve vlastním zájmu zakázat Vy sám. Paní Tereza Stöckelová je dost velká holka na to, aby si sama formulovala své názory a sama sdělovala, co jimi myslí, či ke komu patří nebo nepatří (stejně tak i další osoby z Pro Altu). PRAVOVĚRNÝCH vykladačů názorů – aby i „blbí“ pochopili, jak mají co chápat,je dost v našem „demokratickém“ tisku a „demokratické“ televizi. Osobně se mi zdá nenávistný a věcné diskusi vzdálený, Váš projev. Raději bych si skutečně rád přečetl něco konkrétnějšího o Vašem názoru „na žití na dluh mrzačením tržní ekonomiky“.
   Zdravím.

  • keson napsal:

   Mirku, souhlasím s Vámi, /upozorňuji, že pracuji jako dělník a dost tvrdě/ žil jsem před rokem 1989 a nechce se mně znovu zažít něco podobného, proto se bojím lidí jako jsou např. Stöckelová, nebo Keller.

  • Ken napsal:

   Nevážený omezenče,
   chci reagovat pouze na jeden Váš argument – říkáte „Zdroje nejsou … žít z práce jiných“. I patolízalská česká média uvádějí odhad Amnesty International, že korupce ročně vytuneluje 100 miliard a že Modří Kmotři po r. 1989 „privatizací“ ukradli majetek za cca 3 biliony. To jsou ti „úspěšní“, kterí žijí z práce jiných a kterým vyhovuje Vaše tupost, se kterou omíláte pravicové propagandistické lži.
   Děkuji Bohu za aktivity občanské iniciativy ProAlt, které hledají cestu z ekonomické a především morální katastrofy, do níž přivedli naši krásnou zemi vymaštění idioti jako Vy.

 2. zajíc napsal:

  Domnívám se, že pan Doktor veřejně popírá výkon práva na stávku.
  Měla by se 90% většina, která si přeje odchod této vlády ptát 10% menšiny, kdy a za jakých okolností smí stávkovat??? To snad ne, to už tu jednou bylo a neosvědčilo se to. Pokud by ti co stávkují za to byli jakkoliv stíháni, tak by byl naplněn důvod pro rozpuštění ODS jakožto organizace omezující lidská práva.

  Ad reformy: Nejdřív je třeba zajistit, aby politici a ti, co rozhodují o toku peněz byli odpovědni a v případě pochybení donuceni nahradit škodu a pak je teprve možné začít diskutovat o nějakých reformách.
  Jinak bude většina peněz vybraných od obřanů opět rozkradena.

  DOTAZ na ProAlt:
  Podporujete projekt Občanské ústavy, tak jak je definován třeba na stránkách Vyměnili jsme politiky?

  • adminS napsal:

   Dobrý den, děkujeme za dotaz.
   Na stránkách Vyměnili jsme politiky jsme žádný návrh Občanské ústavy nenalezli. Je zde jen výčet principů „skutečné demokracie“, který je nám sympatický prosazováním možnosti jednotlivé politiky demokraticky odvolat, ale je pro nás nepřijatelný například požadavkem na složení vlády ze stranicky neutrálních odborníků, nebo požadavkem prezidenta jako stranicky neutrální osobnosti.
   Co se týká textu Občanské ústavy, kterou sepsal Milan Valach a která se nachází na stránkách Hnutí za přímou demokracii, je to podle nás text v mnohém inspirativní, zejména snahou posílit veřejnou kontrolu nad výkonem státní moci, zaváděním principů přímé demokracie a občanské participace. Řada členů ProAltu za sebe jako jednotlivci text podepsala. Nedomníváme se však, že by přijetí Občanské ústavy bylo prioritním úkolem do nadcházejících měsíců, proto se jako ProAlt nechystáme této věci nijak angažovat.

 3. Ladislav napsal:

  Dobrý den.
  S názorem paní Stöckelové se neztotožňuji. Není to pro to, co říká (koneckonců každý má právo projevit svůj názor – třeba i formou stávky), ale spíše pro to, co neříká. Vidím zde jen samé NE reformám, dost „zbídačování společnosti“ a další řečnicky chytlavá spojení. Pokud ale říkáte NE něčemu měli byste přijít s něčím, čemu říkáte ano. Pro mě za mě to může být návrat ke komunismu, vrácení se k politice čssd, cokoliv, hlavně řekněte něco na co se dá argumentovat – opravdu těžko se rozvíjí diskuse, pokud řeknete my takhle nechceme. Chci slyšet nějaké takhle to chceme my a toto je náš návrh, který bude fungovat, protože…

  Děkuji

 4. kolemjdoucí napsal:

  Gratuluji k akci, konečně se po 20ti letech vymývání mozků ovčané probouzeji..

 5. Menhir napsal:

  Odhodlání k čemu ? Připadá mi, že společnost je škrtnutá už dlouhou dobu. Manipulují s lidmi, jak se jim zachce. Dnes vyhodíte VV, Johna s Kalouskem i s tou ostatní pakáží, a oni si během chvilky nabrnknou nějakou jinou stranu v čele s nějakou populární loutkou třeba z ProAltu, zmanipulují masy reklamní kampaní a máte je tam z5 :( Tihle lidé ničí naši budoucnost na úkor té svojí a nikdo jim nic neudělá, nikdo na ně nemůže. Oni jsou přece ti, kdo ovlivňují a tvoří zákony. Proto jsou tak arogantní a nějaké stávky nebo protesty je nerozhází. Vytvořili systém, kde je hospodářská kriminalita jen něco na způsob prohřešku, či ostudy a nadále umožňují bujení korupce a tím také dávají příklad lidem ze soukromého sektoru, kteří přicházejí do polityky…proč ? Proto, že si chtejí nakrást a to ve velkém. Společnost je ve skutečnosti systém a ten náš je krutě porouchanej dost možná nevratně.

 6. Petr napsal:

  Projev se mi líbil, zdá se mi, že tahle vláda je opravdu zastavitelná jedině hromadným protestem občanů prostřednictvím masových demonstrací nebo generální stávky. Co mě však na ProAltu znepokojuje, jsou lidé, jako zdejší účastník diskuse „Jokles“. Já nechci návrat k reálnému socialismu. Užil jsem si ho dost. Problém ProAltu je, že se dostatečně k této otázce neprofiloval. Je proti soukromému vlastnictví výrobních prostředků, anebo ne? Je pro pluralitní zastupitelskou demokracii, anebo chce dělat nějaké pokusy s mezistupni k beztřídní společnosti? Já žádné dokonalé uspořádání společnosti nehledám, chci však napomoci spravedlivějšímu uplatnění zastupitelské domokracie než je to, jehož karikaturu vidíme v praxi současné vlády.

  • Patrik Eichler napsal:

   Lidé z ProAltu, se kterými jsem kdy mohl diskutovat, určitě nechtějí návrat k reálnému socialismu nebo komunistickému monopolu moci. Pokud mohu napsat, tak jeho členové jsou pro soukromé vlastnictví i pro soukromé podnikání, ale chtěli by prosadit větší pluralitu vlastnictví (státní, družstevní, obecní, ale i církevní ad.). ProAlt po mém soudu je a bude i pro pluralitní zastupitelskou demokracii, i když jsou v něm i lidé, kteří by rádi posílili, a to i výrazně, prvky demokracie přímé (třeba skrze tzv. participativní rozpočty nebo snížení pětiprocentního prahu, který je dnes třeba pro vstup do poslanecké sněmovny).

  • adminS napsal:

   Vazeny Petre, ProAlt neni pro navrat k „realnemu socialismu“, ktery tu fungoval pred rokem 1989. Neni ani proti soukromemu vlastnictvi vyrobnich prostredku a zastupitelske demokracii. Myslime si ale, ze je potreba zasadne posilit princip participace, a to jak v oblasti politicke, tak ekonomicke (prostrednictvim napr. druzstevniho vlastnictvi apod.)

   Zarovne je treba rict, ze ProAlt je velmi ruznoroda inicativa, kterou spojuje odpor vuci soucasne vlade. Cleny ProAltu jsou tak i lide, kteri si mysli, ze by spolecnost mela smerovat k zaniku tridniho usporadani a soukromeho vlastnictvi vyrobnich prostredku.

 7. Josef napsal:

  Mám radost, že jsou mezi námi i lidé, jako Vy, Terezo. Emancipovaní, inteligentní, výřeční a hlavně srdnatí. Myslím na vás a držím vám palce.

 8. Honza H. napsal:

  Souhlasím s tím, že ProAlt se jeví jako extrémně levicová aktivita. Názory je možné mít různé, ale podle pravidel se hrát musí! Když by je začali porušovat aktivisté, mohli by chtít, aby je dodržovali jiní? A kromě toho: Reformy jsou pro naši zemi životně důležíté. Zadluženost ČR musí klesnout! Je možné diskutovat o jednotlivostech, ale odmítat reformy jako celek je hloupost.

  • Josef Moural napsal:

   Vy blázne! To přece říkáme my, že zadlužování má přestat. Nikdo nezadlužuje ČR tak vysokým tempem jako Nečas + Kalousek – viděl jste někdy ta čísla? Umíte počítat?

  • kolemjdoucí napsal:

   zkuste občas číst nezávislá media, např Britské listy.cz. Možná se Vám rozsvítí -ovčane.

 9. Sid napsal:

  Prosím vás. Píšete o tom, že se lidé nenechají okrádat atp. … Já jen chci říci, že občan tohoto státu by měl myslet na to, že pomáhá svýmu státu, neboť pokud stát nebude mít dostatečný příjem do kasy, tak nastane taková situace, že bude ještě horší než je právě teď. Člověk by doufal, že jste snad už dospělými a chápete, že jste objektem tohoto subjektu společenské skupiny. Myslím, že jsou vlády ještě horší. Vláda, jako celek, nemůže za jednotlivé kroky v jednotlivých politických stranách. Neobviňujte vládu. Nevím jestli jste tak zakompexovaný a nechcete reformy u kterých se projeví jejich kvantita za delší časový interval. Četl jsem jen začátek tohoto projevu a nerad bych vás soudil, když “ nesuď knihu, když si jí nedočetl“ Proto jen říkám svůj názor. Možná s ním někdo souhlasí, možná někdo ne. Já sám nejsem občanem tohoto státu, ale o jeho dění se zajímám mnoho. V porovnání s ostatnými zeměmi je ČR bohatým státem. Ale měli by být za to zodpovědní občané … S pozdravem hezkého dne, sid …

  • niko napsal:

   Milý Side,
   ano, je na tom něco pravdy, co píšete. ALE: Je třeba si uvědomit, KDO krade, na KOM se neoprávněně obohacuje a KDO způsobil miliardový dluh, kterým nás Kalousek mlátí po hlavách a JAK ho způsobil. Nebo snad se taky považujete za tvůrce toho dluhu tím, že poctivě chodíte do práce a staráte se o rodinu, pokud ji máte? Kdosi moudrý řekl: Z hlediska ekonomiky a prosperity je jedině správná pravicová politika. Ale skutečně úspěšná pravicová politika předpokládá velmi vysokou morální a mravní vyspělost vládnoucích. Levicová politika je legitimní a naprosto správnou reakcí na nemravnosti morálně nevyzrálých pravicových politiků. Možná se budete divit, ale já se s tímto názorem plně ztotožňuji. Proto sympatizuji s ProAltem, odbory, atd., přestože jinak jsem pravičák a do značné míry též soukromý podnikatel.

   • Sid napsal:

    Vážený Niko
    S vaším názorem a reakcí i citátem se velmi stotožňuji. Myslím, že by se nenašel občan, kterému by nevadila „malá část naší společnosti rozkrádající majetek a státní pokladu, nepoctivý lidé, kteří nechodí do práce a …“ Ale teď bych přešel k jinému bodu. Musíme si však uvědomit, že politika není černá, ani bílá. Spíše černobílá. Vláda toho dělá mnoho pro občany. Ale bohužel vždy se samozřejmostí najde nějaké negativum. Já rozumím, že střední vrstva této společnosti nese největší tíhu, ale bohužel, kdyby se toho řekněme požadovalo více od bohatší vrstvy naší společnosti, tak by tento stát opustili a našli by si jiné hnízdečko. Kdyby se toho chtělo hodně od méně bohatších, tak by zase oni nezvládali tuto finanční zátěž. Je to složitá problematika i diskuse. Ale jen chci říci. Nic není černé, ani bílé. Spíše jen černobílé. Svůj názor samozřejmě projevujte i nadále. Oni politici potřebují někoho, kdo jim ukáže, že s jejími kroky nesouhlasí. Myslím, že tímto způsobem, tento hnací motor dokáže vládu motivovat a zlepšovat ….

 10. Jirka napsal:

  Doufám, že brzy už bude opravdová stávka a nejlíp generální, ne jen sobotní demonstrace.

  Nejhorší je nic nedělat a nechat si všechno líbit.

  • John R napsal:

   Už aby tu generální stávka byla.
   Jinak nás ekonomický negramot Kalousek opravdu přivede na buben, viz pokles spříjmů ze spotřební daně na naftu po jením zvýšení.

 11. Petr napsal:

  Konečně máme na levici Hnutí občanů, kteří již nehodlají snášet politické a ekonomické ponižování současné vládní garnitury, která činí vše, aby malá část naší společnosti mohla rozkrádat majetek a státní pokladnu, pomáhá rozšiřovat skupinu miliardářů a zlodějů na úkor těch, kteří hlavní měrou majetek vytvářeli a vytváří a nesou hlavní tíhu doplňování státní pokladny. Bohatí bohatnou a chudí chudnou. Jsem velký sympatizant a chci v rozsahu svých možností Pro Alt podporovat Děkuji Ing Petr Hradec Králové

 12. [...] politickému zastoupení. Sice zatím vystoupili velmi krotce a opatrně, ale to je jen začátek. Projev Terezy Stöckelové z Hnutí ProAlt byl výstižný, čímž boří mýtus, že protesty proti vládě organizují [...]

  • Jirka napsal:

   Škoda, že to bylo jen v sobotu… To chce stávku na celý pracovní den, ať mají soudruzi z ODS a TOP 09 o čem přemýšlet…

 13. Dizzy napsal:

  Byl to skvělý projev výborné bolševické reprezentantky levicově extrémního ProAltu. Rum a blbost táhnoucí se z podia byl úžasný zážitek. Good night left side.

  • Honza Daněk napsal:

   On na pódium zabloudil inženýr Kalousek???

  • pavel1943 napsal:

   Neboj však sám poznáš že tvůj na
   ázor je špatný protože bolševici by asi se chovali trochu jinak,děkuji souhlasím z projevem té dámy.

  • Eva napsal:

   Bohužel i věčná lidská „slepota“ se projevuje.
   Eva

  • niko napsal:

   Milej zlatej, až nebudeš mít ani na ten rum, tak tě nezachrání ani tvoje vlastní blbost! Buď jsi modrý pako nebo jsi jeden z těch, co přemluvili bábu. Pakliže sis stačil nakrást, tak drž hubu. Pakliže žiješ z rezerv, které pro tebe zajistili rodiče, tak jim poděkuj a snaž se, aby ti vydržely co nejdéle. Budeš muset od života dostat po tlamě, aby ti některé věci došly. život se neskládá jen z úspěchů a štěstí…

  • Jirka napsal:

   asi jsi to trochu nepochopil. Tohle je občanská iniciativa, ani levicová, ani pravicová.

   To co jsi napsal bylo z přesvědčení nebo ti je líto, že tvůj názor je v menšině.

 14. Jakub Votruba napsal:

  byl to mnohem lepší projev než odborových předáků. Velká účast donutila ČMKOS odejít z tripartity demonstrace je vítěstvím jejích účastníků ne vedení odborů.
  Jsem pro přípravu stávky, ne formální, ale skutečné stávky.
  Kuba

 15. Pavel 59 napsal:

  Vynikající projev.Smekám.

 16. Eva napsal:

  Ano řekla jste to přesně ,jak to je.Ale všechna média informují naprosto neobjektivně a provládně, bohužel – realita
  poněkud smutná.Díky za vaše slova.
  Eva

  • niko napsal:

   Milá Evo,
   média zaprodaná mafiím a zahraničním vlastníkům nebudou nikdy objektivní! Ještě že dnes máme internet a tzv. sociální sítě. O těchto vymoženostech se v době, kdy se veškeré materiály musely ilegálně rozvážet, nikomu ani nesnilo. Nečtěte noviny a sledujte ty správné portály na internetu! Hlavně se nenechat zblbnout. A když už tady padla (viz někde výše) narážka na slova pana poslance Doktora, tak k tomu lze dodat jediné – jestli tady někdo šíří nenávist, tak to jsou především pravicoví politici. Po tom všem, jak se k nám chovají, mají ještě tu drzost se projevovat, místo aby zalezli a chodili kanálama… No nic, všeho do času…

 17. matka2deti napsal:

  Vážená paní, to jste řekla moc hezky a plně se ztotožňuji s vaším projevem. Tady probíhá skutečné vymývání mozků a to významným způsobem. Chtějí nás oddělit jeden od druhého negativními, emotivními impakty. Škrty v sociální oblasti nejsou ničím zdůvodnitelné! Forma zástupné demokracie není funkční a správná. Dokola tu opakujeme negativní vývoj dějin, vždy jen s novými technologiemi.

 18. dan napsal:

  hezké! moc hezké! tím, že to cítíš, tím, že to chápeš a umíš to popsat! a jdeš s kůži na trh! držím palce!

 19. Loyza de Conteyner napsal:

  Dobrý projev.Zarazil mě komentář projevu od poslance ODS Doktora.Živě jsem si po jeho slovech ve studiu ČT 24 představil Štěpána z KSČ(1989)který také říkal že ulice(děti( JIM nebudou říkat co mají dělat…Je potřeba tu sebranku vyhnat a rychle….

  • Jokles napsal:

   Bez změny režimu to prostě nepůjde ! Ale vy jste tehdá věděli lépe, než Štěpán, co mate dělat a také udělali, že….

 20. Pátek napsal:

  Děkujeme za společné setkání na dobré věci pro lidi!? :-)
  Máte pěkný hlas.

 21. I like live,no politic.It isvery bed.

 22. Petr Ziegler napsal:

  Výborný projev. Co dodat….
  PZ

 23. no.j napsal:

  Velmi dobrý projev. Tleskám.

 24. Luděk napsal:

  Terezko, opět krásný a výstižný, intelektuální a přesto srozumitelný emocemi podbarvený projev. S názory a návrhy řešení naprosto souhlasím a držím palce Tvému neutuchajícímu elánu. Docela mě pobavil na ČT24 „kůl v plotě“ Michal Doktor z ODS jak komunisticky okomentoval Tvoji výzvu „vypovědět vládě poslušnost“ jako výzvu k „rozvracení“ této republiky! Blbec jeden, úplně jsem si vzpomněl na komentáře podobných komoušů k demonstracím v roce 1989.

  • Jokles napsal:

   Milý Luďku ! Také se mi líbi projev Terezky a žvásty Doktora mě nezajímají… Jen to přirovnání: Za „komoušů“ tu republiku rozvraceli (až se jim to s pomoci naší blbosti podařilo) právě ti, proti kterým jsme v sobotu demonstrovali ! Nevarovali nás ti „komoušové“ dostatečně prozíravě ?

 25. františek horák napsal:

  Bravo! Moc hezky jste to dneska řekla na demonstraci! Lidem je třeba neustále připomínat, že jsou občané, že nejsou bezmocní otroci a nesoudné ovce! Veřejnost se musí konečně probudit! Dvacet let jsme si nechali s odpuštěním kálit na hlavu!